Mistrzostwa Dzielnicy Wola badmintonie w MOS nr 6.
Oj działo się w minionym tygodniu w hali MOS nr 6. Świątynia siatkówki, stała się świątynią badmintona dla dziewcząt i chłopców ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych . Gra niby znana , głównie jako sposób aktywizacji w okresie wakacyjnym. Zanim przedstawimy wyniki rywalizacji , poznajmy tajniki tej dyscypliny w której liczy się spryt, szybkość, zwinność, błyskotliwość podejmowania decyzji, przenikliwość i przewidywanie taktyki przeciwnika i wreszcie technika.
Prawda, że to wstęp do siatkówki?
Mistrzostwa Dzielnicy Wola w badmintonie zostały rozegrane wśród kategorii młodszej i starszej chłopców i dziewcząt.
W kategorii dziewcząt starszych wzięło udział reprezentantek z 9 szkół podstawowych. Rywalizacja rozegrana w 2 grupach z których wyłoniono półfinalistki i finalistki.
Gra polega na przebijaniu nad siatką lotki za pomocą rakietek; gra rozgrywana jest na punkty na boisku o długości 13,40 m i szerokości 6,10 m w deblu lub 5,18 w singlu; linie wyznaczają pola serwisowe i odbioru (pole odbioru w grze podwójnej jest o 0,76 m krótsze); siatka o szerokości 76 cm zawieszona jest na wysokości 1,55 m przy słupkach i 1,524 m na środku; lotka o masie od 4,74 g do 5,50 g wykonana jest z korka pokrytego warstwą skóry i 16 piórek naturalnych lub z materiałów syntetycznych. Klasyczny mecz składa się z setów rozgrywanych do 21 punktów (wymagana jest przewaga dwóch punktów: jeżeli strony osiągną wynik 29:29, to seta wygrywa strona zdobywająca 30 punktów). Gra kończy się, gdy jeden z zawodników lub jedna z drużyn wygrywa dwa sety.
W pozostałościach dawnej cywilizacji azteckiej i chińskiej spotyka się rysunki, przedstawiające grę przypominającą badminton, co świadczy o tym, iż w różnej postaci ta forma aktywności fizycznej była znana od wielu tysięcy lat prawie na wszystkich kontynentach. Nazwa gry pochodzi od nazwy angielskiej posiadłości (Badminton House), leżącej w hrabstwie Gloucestershire niedaleko Bristolu, która nazywała się właśnie Badminton. To tam około roku 1870 odbył się pierwszy pokaz gry opartej na podbijaniu rakietką lotki wykonanej z korka i piór z zastosowaniem reguł zbliżonych do współczesnych.
Olimpijska kariera badmintona rozpoczęła się w roku 1988 na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Seulu , gdzie grę potraktowano pokazowo. Badminton bardzo szybko stał się modny i już na Igrzyskach w Barcelonie w 1992 roku włączono go do programu jako dyscyplinę medalową. Do zdobycia były wtedy tylko dwa medale – złoty i srebrny. Możliwość zdobycia brązu pojawiła się dopiero w Atenie w 1996 roku. W Atenach badminton rozgrywany był w pięciu konkurencjach:
- gra pojedyncza kobiet,
- gra pojedyncza mężczyzn,
- gra podwójna kobiet,
- gra podwójna mężczyzn,
- gra mieszana.
Komentarz (0)
Dodaj komentarz