Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Dnia czerwca pierwszego dzieckiem można nazwać każdego!

Czy wy wiecie, czy wy wiecie, Ile dzieci jest na świecie? Kto by to policzyć mógł, Tyle serc, i rąk, i nóg? A choć dzieci jest tak dużo, Wszystkie wspólnej sprawie służą, Wszystkie pragną, pragną z całych sił, Żeby świat szczęśliwy był. J. Brzechwa

72 lata temu, w listopadzie 1949 r., Światowa Federacja Kobiet Demokratycznych zainicjowała 1 czerwca jako
Międzynarodowy Dzień Dziecka, który miał być świętem ochrony dzieci przed wojną, krzywdą i głodem. Obecnie Dzień Dziecka znany jest już tylko w Polsce, Czechach, Słowacji, Rosji i krajach bałtyckich.
Pozostałe kraje świata świętują Dzień Praw Dziecka 20 listopada, w rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka (w 1959 r.) oraz Konwencji o Prawach Dziecka (w 1989 r.). Konkurencyjne święto zaproponowała w 1954 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych. Zgromadzenie Ogólne ONZ zaleciło wszystkim państwom organizowanie obchodów Powszechnego Dnia Dziecka i zaapelowało, aby wykorzystać te obchody do propagowania idei braterstwa i zrozumienia pomiędzy dziećmi całego świata oraz do promowania działań na rzecz ich pomyślnego rozwoju
Zgromadzenie Ogólne w swojej rezolucji orzekło także, że każde państwo może organizować własne obchody w dniu, który uzna za właściwy. Tak, jak różne są daty obchodzenia Dnia Dziecka, różne są również zwyczaje z nim związane.
We Francji 6 stycznia świętuje się Dzień Rodziny. Rodzice i dzieci zasiadają wówczas do uroczystej kolacji, podczas której jedzą ciasto z "wróżbami".
W Japonii Dzień Dziecka ma długą tradycję i obchodzony jest 5 maja - choć świętują wówczas tylko chłopcy. Z tej okazji ojcowie z synami wieszają na długich masztach flagi w kształcie karpia (jako symbolu siły i odwagi) i przymocowują je na drzwiach. I tak zobaczymy całe rodziny karpi: na samym szczycie proporzec, potem karpia - tatę, karpia - mamę oraz małe karpie, przy czym liczba ich uzależniona jest od ilości dzieci w danym domu. Dziewczynki mają swój dzień 3 marca, kiedy
to przygotowują wystawy lalek w tradycyjnych strojach i piją specjalny napój ryżowy. Z okazji Dnia Dziecka obdarowuje się też japońskie dzieci balonikami. Niektóre otrzymują ich tak wiele, że trudno je dojrzeć pod balonowym bukietem.
W Turcji Dzień Dziecka obchodzony jest 23 kwietnia. Dzieci ubrane w stroje narodowe tańczą, śpiewają i puszczają latawce.
Czego życzyć Dzieciom w Dniu Dziecka: czarnych kotów na białych
przypieckach, burych kotów - a może i białych... byle były i byle mruczały.
Życzę także Wam niskich okien że słonecznym, zielonym widokiem
a nad oknem - gałęzi kasztana żeby kos miał gdzie śpiewać od rana.
Życzę rzeki i piasku przy rzece na wspaniałe, piaskowe fortece. I
poziomek w leśnych kotlinach drzew, na które dobrze się wspinać.
Życzę także wam koca, nie-koca, który sny Wam przynosi po nocach taki koc
spełnia wszystkie życzenia: to się w okręt, to w wyspę przemienia...
bywa też latającym dywanem by się znowu stać kocem nad ranem.
I co jeszcze? Już chyba niewiele:
śmiechu w domu i lodów w niedzielę i przyjaciół najlepszych na świecie i
wszystkiego, wszystkiego, co chcecie.
A Mosowskim dzieciom? Wy wiecie... najlepszej siatkówki na świecie...

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Opcje strony

do góry