Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Święto pączka

Zbliża się: dzień pączkowej rozwiązłości, dzień wyrzutów sumienia, dzień obietnicy "odchudzam się" albo "od jutro dieta"! dzień w którym znajdujemy usprawiedliwienie na dodatkowe kalorie, dzień , w którym uśmiechamy się najszczerzej patrząc na pączka! Taki mały, tylko 250- 350 kcal, zrobiony na 1000 sposobów i niosący niezwykłą radość! Dzień pączka urasta niemal do święta narodowego.

Już w środę nie uświadczysz tego smakołyku w cukierniach, bo co bardziej wygodni, by nie stać w długich kolejkach robią zapasy tego rarytasu w przeddzień jego święta.  Jest w nim siła i moc bo zmusza nasze sumienia do ustępstwa, uległości, słabości . Pączek postrzegany kulinarnie, humorystycznie i jako symbol nadchodzacego czasu oczekiwania. 
To tradycja chrześcijańska, która ma miejsce w ostatni czwartek przed Wielkim Postem. Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału, czyli 52 dni przed Wielkanocą. W Polsce z okazji tego dnia smaży się pączki i faworki.
 
Tradycja głosi, że dzień ten został wyznaczony specjalnie, aby przed postem pozbyć się zimowych zapasów i tym samym uniknąć pokusy. Pączki, które dzisiaj zajadamy ze słodkim nadzieniem kiedyś spożywano z dodatkiem słoniny lub boczku. Niegdyś, pączki miały ukryte w środku migdał albo orzech. Osoba, która go znalazła mogła liczyć na na zdrowie, szczęście i dostatek.
Niewątpliwie największym rywalem wspomnianych pączków są faworki. W niektórych regionach naszego kraju nazywane są chrustem bądź chruścikami. Tłusty czwartek żartobliwie jest nazywany naszym świętem narodowym. W sklepach i cukierniach aż roi się od ociekających lukrem pączków i cukrem pudrem faworków.
Jak rozpoznać najlepsze pączki
Dobry pączek po naciśnięciu sprężynuje. Nie może on być zbyt ciemny, ani zbyt jasny. Skórka musi być dobrze przypieczona. Czytelnym znakiem dobrego pączka jest jasna obrączka, która pokazuje nam, że ciasto dobrze wyrosło. Jeden pączek ma około 240 kalorii. Statystyczny Polak zjada 2,5 pączka w Tłusty Czwartek.
Według zeszłorocznych badań Polacy jedzą aż 7 tys. ton pączków w tłusty czwartek. Na ich produkcję zużywa się 500 ton cukru, 500 ton masła, 2,5 tysiąca ton mąki pszennej, 1,3 mln litrów mleka i około 25 mln sztuk jaj. Na jedną osobę przypada ok. 2,5 pączka.
Przepis na idealny pączek? Każda z domowych gospodyń ma swój sprawdzony, przekazywany najczęściej z pokolenia na pokolenie.  Kto jeszcze nie znalał swojego przepisu , zapewne znajdzie ją w Internecie. 
Mój przepis na pączka to jednak sprawdzony sklepik , z długa kolejką . Bo tylko w ten jeden dzień smakują wyjątkowo . Pączkowego nastroju i powodzenia proporcjonalnego do kalorii.  

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Opcje strony

do góry