Aktualności

11.05.2020

Siatkówka na Igrzyskach Olimpijskich

I powracamy do historii siatkówki. Dzisiaj Siatkówka na Igrzyskach Olimpijskich. Igrzyska Olimpijskie to niewątpliwie najbardziej prestiżowe wydarzenie sportowe. Po raz pierwszy siatkówka jako dyscyplina olimpijska pojawiła się w roku 1964 na olimpiadzie w Tokio a od igrzysk w Atlancie również plażowa odmiana tej dyscypliny jest w programie tej wielkiej imprezy.

Jak wcześniej zostało wspomniane siatkówka została włączona w 1964, lecz o włączeniu do igrzysk olimpijskich zadecydowano siedem lat wcześniej. W 1957 roku w bułgarskiej Sofii podczas 53. specjalnej sesji MKOL-u ogłoszono o wejściu tej dyscypliny.

Historia piłki siatkowej na letnich igrzyskach olimpijskich sięga roku 1924, kiedy na Igrzyskach VIII Olimpiady w Paryżu była sportem pokazowym. Po powstaniu w 1947 roku Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej (FIVB) rozpoczął się proces włączania piłki siatkowej do sportów olimpijskich. Decyzję o wejściu tej dyscypliny ogłoszono 24 września 1957 roku w bułgarskiej Sofii podczas 53. specjalnej sesji MKOl-u. W 1961 roku zdecydowano, że turniej siatkarski rozegrany zostanie na najbliższych igrzyskach (początkowo rozegrany miał być tylko turniej mężczyzn, jednak pod naciskiem Japończyków zdecydowano o rozegraniu również turnieju kobiet).

Piłka siatkowa zadebiutowała w 1964 roku na XVIII Letnich Igrzyskach Olimpijskich. Do rywalizacji przystąpiło 10 zespołów męskich i 6 drużyn żeńskich. Pierwszymi mistrzami olimpijskimi zostały reprezentacje Związku Radzieckiego (mężczyźni) i Japonii (kobiety).

Istnieje kilka sposobów, aby wystartować w igrzyskach olimpijskich. Oto one:

przez Puchar Świata (2 najlepsze drużyny)

przez kontynentalne turnieje kwalifikacyjne (5 drużyn)

przez światowe turnieje kwalifikacyjne (4 drużyny)

gospodarz igrzysk ma zagwarantowane starty

Więcej na stronie: 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Pi%C5%82ka_siatkowa_na_letnich_igrzyskach_olimpijskich

Drukuj
PDF
Powiadom
Powrót

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy