Aktualności

03.05.2020

Święto Konstytucji 3 Maja 2020 - kiedy jest, co to za święto i jak się je obchodzi w Polsce?

Święto Konstytucji 3 Maja 2020 - jak sama jego nazwa wskazuje - przypadnie na początku miesiąca. To polskie święto państwowe, które rokrocznie wypada w tym samym terminie, czyli w rocznicę uchwalenia Konstytucji. Zwykle ten dzień świętowaliśmy na sportowo podczas rozgrywanych turniejów siatkarskich. W dzisiejszej dobie przypominamy genezę powstania i ważność tego święta dla naszego kraju.

Data 3 maja nie jest tu bez znaczenia. To właśnie w tym terminie 1791 roku uchwalono drugą po korsykańskiej konstytucję w nowożytnej Europie, a na świecie trzecią po amerykańskiej. Konstytucja ta została uchwalona przez Sejm Czteroletni.
 
Warto także wspomnieć, że Święto Konstytucji 3 Maja w Polsce obchodzone jest od 1919 roku, jednak w okresie PRL-u zostało zniesione i następnie, w 1990 roku, przywrócone. 
Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w okresie zaborów Polski oczywiście były zakazane. Osoby, które publicznie obchodziły to święto, były surowo karane przez policję. 
Obecnie Uchwalenie Konstytucji 3 maja zazwyczaj świętowane jest poprzez różnego typu parady, marsze, zawody sportowe i pikniki rodzinne. Z okazji święta organizowane są liczne pochody trzeciomajowe w różnych miastach w Polsce. Odbywają się także oficjalne uroczystości, gównie o charakterze wojskowym. 
Ze względu na epidemię koronawirusa i związane z nią obostrzenia tegoroczne obchody święta Konstytucji 3 maja będą skoncentrowane na wydarzeniach dostępnych w przestrzeni cyfrowej.
 
Drukuj
PDF
Powiadom
Powrót

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy