Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Siatkówka- krótka historia.

Z cyklu - historia siatkówki -wracamy do jej początków. Gdzie się narodziła siatkówka? Jak wyglądał zespół? Jaką piłką grali? Kiedy Polacy dołączyli do elitarnej grupy siatkarskiej? Na wszystkie pytania odpowiemy poniżej.

        Nie można powiedzieć, że siatkówka jest dyscypliną starą. Nie jest również najmłodszą. Została stworzona pod koniec XIX wieku w Stanach Zjednoczonych przez Williama Morgana, nauczyciela wychowania fizycznego w YMCA- katolickiej szkole dla młodzieży płci męskiej. Pierwszy mecz rozegrano w 1896 roku na boisku tejże placówki. Oczywiście zasady rządzące grą były wówczas zupełnie inne. Przykładowo używano cięższej piłki ( ważyła aż 340 g). Nie obowiązywał również system rotacji zawodników- ci specjalizowali się w grze na swoich pozycjach.

Mniejsza była również liczba graczy - początkowo w każdej drużynie mogło ich występować po pięciu. Podczas spotkania grę, którą na początku nazywano „minonette” przemianowano na „volley- ball”. Nazwa ta przekształciła się potem w „Voleyball” i tak też gra jest nazywana do dziś.

Wraz z rozpowszechnianiem się siatkówki w Europie, a potem w Azji i Ameryce Południowej pojawiła się potrzeba stworzenia jednolitych zasad gry. Ich brak był bardzo kłopotliwy z tego względu, że w różnych miejscach świata obowiązywały różne zasady- dochodziło w związku z tym do wielu nieporozumień. Przełomem w tej sprawie było spotkanie, do którego doszło w Pradze w 1946 roku. Jako jeden z krajów, w którym siatówka rozwijała się najlepiej uczestniczyła w nim również Polska. Spotkanie to zaowcowało utworzeniem rok później Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej (FIVB)- jej pierwszym prezydentem został Paul Libaud. Trzy lata po praskim spotkaniu odbyły się pierwsze Mistrzostwa Świata mężczyzn w siatkówce, zaś w roku 1952 rozegrano mistrzostwa kobiet. Dzięki staraniom Japończyków w roku 1961 siatkówka zadebiutowała na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Do Mistrzostw Świata i Igrzysk wkrótce dołączyły rozgrywki Pucharu Świata- pierwsze spotkanie miało miejsce w Warszawie,  cztery lata po olimpiadzie w Tokio. Prawie 30 lat po wkroczeniu na arenę Pucharu Świata, w roku 1996, w Atlancie odbył się pierwszy olimpijski turniej siatkówki plażowej. Obecnie dyscyplina ta jest jednym z najprężniej rozwijających się sportów na świecie.

 Powołana w 1946 roku przez 14 krajów FIVB liczy ponad setkę członków reprezentujących wszystkie kontynenty.
Europejską siatkówką kieruje CEV (Europejska Konfederacja Siatkówki), która ma swoją siedzibę w Luksemburgu.

Historia światowej siatkówki jest bardzo silnie związana z naszym krajem. Jedym z ważnych wydarzeń jest to, że w momencie stworzenia FIVB przez 14 państw założycielskich, Polak- Zygmunt Nowak, został jednym z zastepców Paula Libauda.

Początkowo polska siatkówka nie posiadała odrębnych struktur. W okresie międzywojennym była włączona do Polskiego Związku Palanta i Gier Ruchowych, następnie do Polskiego Związku Gier Ruchowych, Polskiego Związku Gier Sportowych i wreszcie- w 1936 roku, do Polskiego Związku Piłki Ręcznej. Po II Wojnie Światowej, w 1957 roku powołano Polski Związek Piłki Siatkowej gwarantując tym samym siatkówce niezależność administracjną.
Pierwszy oficjalny mecz międzypaństwowy Polska rozegrała z Czechoslowacją. Miało to miejsce 14 lutego 1948 roku. Nasze siatkarki pokonały wówczas gości 3:1. Dwa tygodnie później na międzynarodowej arenie zadebiutowali siatkarze, ci jednak przegrali w Wrszawie z Czechosłowacją  2:3. W późniejszych latach reprezentacja Polski  męźczyzn odnosiła największe sukcesy  pod wodzą Jerzego Huberta Wagnera. Drużyna, w której grali: Bosek, Czaja, Gawłowski, Gościniak, Karbarz, Rybaczewski, Sadalski, Skiba, Skorek, Stefański,  Wójtowicz i Zarzycki, zdobyła najpierw mistrzostwo świata w 1974 r. w Meksyku. Dwa lata później siatkarze zdobyli  mistrzostwo olimpijskie w Montrealu. W późniejszych latach  pięciokrotnie byli wicemistrzami Europy (1975, 77, 79, 81 i 83). Polskie siatkarki czas swojej świetności miały w latach 60. XX wieku.  Zdobyły wówczas  dwa brązowe medale olimpijskie (1964 i 68) ,srebrny i 2 brązowe (1952,1956 i 62) Mistrzostw Świata, a także po 4 srebrne (1950, 51, 63 i 1967) i brązowe (1949, 55, 58 i 71) krążki mistrzostw Europy. Po tym czasie ich "zdolności bojowe" zmalały. Trwało to do 2004 roku, kiedy to Polki zakwalifikowały się i wystartowały w prestiżowym cyklu World Grand Prix. Od tego czasu ich dobra passa trwa do dziś.


Polacy w Lidze Światowej 2007

Polska siatkówka w liczbach

1920 : Pierwsze doniesienia o grze w siatkówkę w Polsce.
1924 : Powstają pierwsze sekcje siatkówki w polskich klubach. Najwcześniej  w Warszawie, Łodzi i Krakowie
1926 : Polski Związek Palanta wprowadza do statutu punkt o organizacji nowych dyscyplin sportowych, w tym: siatkówki.
1929 Pierwsze mistrzostwa Polski w Warszawie. Pierwszy nieoficjalny występ polskich siatkarzy na arenie międzynarodowej (Anglia).
1930 Pierwszy oficjalny występ polskich siatkarzy na arenie międzynarodowej (AZS Warszawa gra w Czechosłowacji).
1931 Pierwszy występ drużyny zagranicznej w Polsce (Warszawa gości US Ryga).
1947 Pierwszy mecz międzypaństwowy Polska-Czechosłowacja w Warszawie.
1957 Powstaje Polski Związek Piłki Siatkowej.
1974 Pierwszy medal polskich siatkarzy na mistrzostwach świata (Meksyk).
1976 Pierwszy medal olimpijski polskich siatkarzy (złoto w Montrealu).
1978 Po raz pierwszy Polacy triumfują w Pucharze Europy Mistrzów Krajowych.

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Opcje strony

do góry