Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Pierwszy dzień wiosny-Światowy Dzień Zespołu Downa.

Data nie jest przypadkowa – rozpoczynająca się wiosna przywodzi na myśl budzące się życie i narodziny ludzi niezwykłych. Data wiąże się również z istotą zaburzenia, które powoduje Zespół Downa, czyli trisomią 21 chromosomu. W tym roku trwa już trzecia odsłona ogólnopolskiej akcji edukacyjnej #ZespolKolorowychSkarpetek. Inicjatywa ma uświadomić Polakom, że osoby z zespołem Downa mają takie same potrzeby jak osoby pełnosprawne.

Tegoroczne święto w znacznej mierze przeniosło się do Internetu, bo z uwagi na stan epidemii nie można organizować koncertów, spektakli i spotkań. To nie ogranicza jednak możliwości wsparcia osób z Zespołem Downa. Każdy kto chce okazać solidarność może dziś założyć kolorowe skarpetki. Najlepiej trzy, bo osoby z zespołem Downa w swoim DNA mają 3 chromosomy w 21 parze. Skarpetki powinny mieć rozmaite kolory, mogą być z różnych, niepasujących do siebie par. Zdjęcie warto opatrzyć hashtagiem #ZespolKolorowychSkarpetek. 
 
Światowy Dzień Zespołu Downa został ustanowiony w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Opcje strony

do góry